ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 12 از 12
    تئوس
    مدیر سابق
    مدیر سابق انجمن
    590
    1,487
    نقل قول نوشته اصلی توسط MahsaRamazanpour نمایش پست ها

دبیر ادبیات به تنهایی در این کار نمیتونه نقشی داشته باشه و مدرسه و دیگر عواملش هم موثر هستند.
    در مدارس از همون مقاطع ابتدایی مسابقاتی در سطح شهر و استان و نهایتا کشور برگزار میشه، برای داستان نویسی. اگر عوامل مدرسه فعال باشند این مسابقات رو به اطلاع دانش آموز ها می رسونن و خب این خودش انگیزه ای هست برای مطالعه، نوشتن و علاقه مند شدن به ادبیات. اما مشکل اصلی ای که تو این مسابقات وجود داره موضوع هست، که معمولا موضوع هشت سال دفاع مقدس، کودکان غزه، وحدت ملی و انسجام اسلامی و.. هست و دانش آموزان راغب به شرکت در این مسابقات نیستن.
    یک مجموعه مسابقات دیگه هست که سوالاتی از یک کتاب مطرح میشه و به برندگان اون هم در سطح هر استان جایزه تعلق میگیره، که باز هم موضوع اون کتاب ها همون موضوعاتی هست که بالا گفتم
    در واقع، انگیزه برای مطالعه و نوشتن برای دانش آموزانی وجود داره که فقط به مباحثی که گفتم علاقه مند باشند، ولی یک سوال! ادبیات ما در به این موضوعات محدود میشه؟
    قسمت مضحک تر این هست که کتاب هر 20 سال به روز میشه! یعنی تو 20 سال وضعیت ادبیات کشور ثابت هست؟

از این سیستم بگذریم، دبیر های ادبیات، حداقل کاری که میتونند بکنند معرفی آثار روز منتشر شده است در کنار اینکه تاریخ ادبیات گاها نچسب رو به زور تو مغز دانش آموز ها بکنند. و یا اینکه تحقیق هایی که میذارن فقط این نباشه که برو زندگی نامه ی سعدی یا قیصر امین پور رو بنویس که به یک کپی پیست ختم بشه.

استاد ولی، دستش خیلی باز تر هست، طبق تجربه ای که داشتم دادن اطلاعات متفرقه و توضیح تاریخ فلسفه و هنر در کنار تاریخ ادبیات کلاس رو خیلی شیرین میکنه.

آره منم کاملا با حرفات موافقم چرا که علاوه بر تمام مشغله ها و کمبود وقت ها که دوستان اشاره کردن ، در حیطه وظایف معلم هم نیست این بحثی که ما مطرح کردیم ولی بحث از این سرچشمه می گیره که درباره مسئله کتابخوانی که موضوع فرهنگی هست علاوه بر وظیفه ای که دولت یا بخش حاکمیت داره ( که به هر دلیلی فعلا درست یا کامل اجرا نمیشه ) . مردم و بخش های مختلف جامعه هم نقش دارن که اگه یک هرم بکشیم ، مدرسه و دبیر ادبیات راس این هرم قرار می گیره در کنار اساتید دانشگاه .
    من با این پیش زمینه به قضیه ورود پیدا کردم و به همین خاطر به نظرم تمام این دلایل با این که درست هستن ولی اصل مسئله رو تغییر نمی دن و جامعه که این همه ادعا می کنه و شعار می ده هم باید سهم خودش رو ادا کنه !
    البته شما به نکته خوبی اشاره کردید ما علاوه مشکل سانسور ، جهت دار کردن قلم ها رو هم داریم و مسابقات آموزش و پرورش همواره نشون داده خروجی واقعی و طولانی مدت نداشته. ولی دبیر ها و اساتید می تونن نوجوان ها رو به کانال های دیگه ای هم راهنمایی کنن و با توجه به علاقه و سبک نگارششون تشویق شون کنن اصلا شاید کسی پیدا بشه در نوشتن و سرودن اشعار حماسی و ملی تبحر داشته باشه .
    ولی با بخش دوم صحبت هاتون کاملا مخالفم . این که کتاب های ما قدیمی هستن و بیست سال یک بار به روز میشن یا نمیشن ! من قبول دارم سیستم اموزشی ایراد داره ولی ادبیات و متن و سرمایه های ادبی ، عین لباس نیستن که هر سال چیزی مد بشه . اتفاقا یکی از نقاط قوت ادبیات فارسی غنی بودن و پشتوانه داشتن . شما کالج های بریتانیا هم بری می بینی هنوزم آثار شکسپیر تدریس میشه .
    اگه نخوام سر خودمون کلاه بذاریم به غیر از اون چند بیتی که از شاهنامه و گلستان و بوستان و ... در دوران دبیرستان خوندیم و مجبور بودیم معنیش رو حفظ کنیم و لغت هاش رو یاد بگیریم ، چند بیت دیگه خودمون از شاهنمامه خوندید یا هزار و یک شب رو بررسی کردیم ؟ در حالی که این متون شاید نگارششون قدیمی شده باشه ولی سرشار از منابع افسانه ای و اسطوره ای و تاریخی و موضوعاتی که هنوز هم میشه باز سازی و بروز رسانی بشه یا ایده نویی ازشون در اورد و یا حداقل دایره لغات رو می تونیم باهاش افزایش بدیم مشکل بیسیکی که خیلی از نویسنده ها هم باهاش رو به رو هستن .
    از این سیستم بگذریم، دبیر های ادبیات، حداقل کاری که میتونند بکنند معرفی آثار روز منتشر شده است در کنار اینکه تاریخ ادبیات گاها نچسب رو به زور تو مغز دانش آموز ها بکنند. و یا اینکه تحقیق هایی که میذارن فقط این نباشه که برو زندگی نامه ی سعدی یا قیصر امین پور رو بنویس که به یک کپی پیست ختم بشه.
    با این حرف کاملا موافقم و شاید تاکید من هم روی همین موضوع که حتی همین قدم کوچیک هم برداشته نمیشه ! الان این سوال به ذهن میرسه که آیا دبیر های ما خودشون کمبود سواد ( خدای نکرده ) دارن و خودشون علاقه ای به کتاب و فرهنگ ندارن و صرفا از جبر روزگار دبیر ادبیات شدن یا مسئله چیز دیگه ای هست ؟!
  2. 2
    mahlaakbarii
    مدیر ترجمه
    مدیر اخبار کتاب
    تیم مترجمان
    تیم خبرنگاران
    تیم مدیران
    1,791
    2,786
    دوستان نظر های خیلی خوبی دادند که همه هم درست بود.
    من خودم به شخصه از ادبیات تا پایان تحصیل 12 ساله ام متنفر بودم. از اونجایی هم که فنی بودم سال اخر از اینکه ادبیات نداشتیم ذوق می کردم و بال در می آوردم. حالا جالبه بدونید ادبیات فارسی نداشتیم ولی عربی رو داشتیم! هرچند عربی سال دوم بود ولی از دروس حذف نشده بود.
    این که گاهی معلم ها وقت نمیذارن من بهشون حق میدم. نه حقوق مکفی دارن و نه وقت! پس به چه انگیزه ای و با کدوم وقت مباحث دیگه ای رو بیان کنند؟ سر کلاس ادبیات چیزی جز نوشتن ارایه ی ادبی و معانی شعر که معلم از روی کتاب کمک اموزشی میگفت و ما باید تمام یک ساعت و نیم خودکار به دست وارد دفتر می کردیم چیزی به یاد ندارم. از اعلام اشخصاص که دیگه نگم براتون. حالا یکی مثل من که حفظیاتش افتضاحه این که فلان شاعر چه سالی به دنیا اومده به چه کارش میاد؟ :| یا ادبیات کلاسیکی که دوستان بیان کردند انقدر سخت بود که حتی نمیدونستیم واژه رو چطور ادا کنیم چه برسه به معنی و لذت بردن ازش !
    تالیف کتاب هامون از کلمه ی مزخرف و مفتضح هم فراتر رفته و دیگه فکر نکنم کلمه ای در توصیف اش پیدا بشه! فقط هم مربوط به ادبیات نیست. من خودم بخاطر تشویق دوستانم و گاها پدرم که برای هرچیزی یک بیت شعر توی حافظه اش ثبت شده علاقه پیدا کردم به نوشتن و خواندن.
    گاهی میگم این همه سالی که درس خوندم مخصوصا چند سال اخر کاملا بیهوده بوده چیزی که یاد نگرفتم هیچ خیلی از ویژگی های مثبت رو هم از دست دادم امیدوارم نسل آینده تجربیات بهتری کسب کنند. تجربه ای ناب مثل نسل پدرانمون
  4. 2
صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 12 از 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع